Pierwsza wizyta w Epimedium to wizyta obojga partnerów. Spotkanie z parą umożliwia wspólnego przeanalizowanie problemów, z jakimi mierzą się pacjenci w kontekście niepłodności. Zaangażowanie każdej ze stron pozytywnie oddziałuje na cały proces leczenia, wzmacnia wzajemne wsparcie oraz motywację.
Jak przebiega pierwsze spotkanie?
Jest to wizyta konsultacyjna, na której lekarz prowadzący zbiera wywiad, analizuje zgromadzone dotychczas wyniki badań oraz historię przebytych chorób pacjentów. Przedstawia warianty postępowania, określając szczegółowo drogi leczenia, etapy i oczekiwane efekty. Najlepsze rozwiązanie zostaje wybrane wspólnie z pacjentami.
Jak się przygotować do pierwszej wizyty w naszej klinice?
Zachęcamy aby przed wizytą przeanalizować wszystkie przebyte choroby, zabiegi, operacje czy długotrwałe przyjmowanie leków oraz schorzenia pojawiające się u członków rodziny. Partnerzy powinni zabrać ze sobą również posiadane wyniki badań.
W przypadku ich braku można wykonać:
Kwestia każdej pary rozpatrywana jest indywidualnie, w razie konieczności lekarz prowadzący dobiera szerszy pakiet badań dostosowany do wymagań diagnostycznych. Badania można wykonać w naszej klinice.
W punkcie pobrań Epimedium w intymnej i pełnej życzliwości atmosferze, bez pośpiechu i kolejek, pacjenci wykonują badania laboratoryjne z krwi i moczu w ramach bardzo szerokiego pakietu badań diagnostycznych
Współpracujemy z laboratorium Diagnostyka, które oferuje dostępność wyników badań on-line. Dostęp do badań mają również pracownicy Epimedium i badania zawsze ,,czekają” na naszych pacjentów w klinice.
Jak przygotować się do badań:
Godziny pracy punktu pobrań są dostępne w zakładce kontakt
Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.
Podczas całego procesu parę prowadzi jeden specjalista, pochylając się zarówno nad problemem natury kobiecej jak i męskiej. Co jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem.
Aby odnaleźć przyczyny występowania niepłodności lekarz prowadzący:
Na podstawie uzyskanych danych lekarz zleca ewentualnie dalszą diagnostykę lub omawia etapy i metody leczenia. Przedstawia również zalecenia dotyczące wprowadzenia:
Zostają również określone szanse na samoistną ciążę oraz omówienie metod wspomaganego rozrodu.
Zdarza się tak, że para boryka się z problemem niepłodności tzw. idiopatycznej. Dlatego w pracy z pacjentami kierujemy się podejściem holistycznym, wykraczającym poza andrologię i ginekologię. Oferujemy wsparcie wielu specjalistów w tym również psychoterapeutów.
Androlog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu stanów zapalnych, nowotworów męskich narządów płciowych, nieprawidłowości związanych z gospodarką hormonalną oraz problemami z płodnością.
Specjalista na pierwszej wizycie:
W naszej klinice poza podstawowymi badaniami laboratoryjnymi można wykonać: badania hormonalne, genetyczne, seminologiczne lub posiewowe nasienia pod kątem infekcji oraz markery nowotworowe.
Kolejna wizyta z omówieniem wyników badań, jeżeli nie ma przeciwwskazań może odbyć się również w trybie zdalnym – lekarz prowadzący ma bezpośredni wgląd do badań wykonanych w Epimedium
Podczas wizyty pacjent otrzymuje zalecenia, recepty oraz skierowania.
W Epimedium stosujemy holistyczne podejście do pacjenta otaczając naszych podopiecznych kompleksową opieką – jeśli leczenie wykracza poza dziedzinę andrologii, pacjent nigdy nie zostaje sam z problemem. Współpracujemy z szeroko wykwalifikowanymi godnymi polecenia specjalistami.
Dobrze zebrany wywiad pod kątem obciążeń rodzinnych jest jednym z elementów wpływających na indywidualne dobranie panelu badań diagnostycznych, tzw. badań pierwszego wyboru. Zgromadzone w ten sposób informacje pomagają w określeniu podłoża problemu i wyborze drogi leczenia.
Jak przygotować się do wywiadu?
Warto przeanalizować swoją historię pod kątem:
Istotne są również schorzenia najbliższych członków rodziny tj.: choroby genetyczne, mutacje genowe, choroby układu krążenia, nerek, nowotwory, cukrzyca i nadciśnienie.
Ważne informacje w przypadku kobiet:
Zachęcamy pacjentów, aby zabrali na wizytę zgromadzoną na przestrzeni czasu dokumentację medyczną, a wszystkie ważne informacje spisali na kartce.
W zakresie badań mikrobiologicznych współpracujemy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek w Krakowie. Materiał do badań pobierany jest w naszej klinice po wcześniejszym uzupełnieniu terminu.
Zalecenia przed badaniem:
Monitorowanie cyklu prowadzi się w celu diagnostyki jego prawidłowości. Na tej podstawie lekarz prowadzący może określić szanse na naturalne poczęcie. Badanie to wykorzystywane jest również w przygotowaniu przed inseminacją lub innymi metodami wspomaganego rozrodu oraz do kontrolowania schorzeń, np. torbieli jajnika, które nie wymagają interwencji chirurgicznej a jedynie obserwację.
Lekarz prowadzący ustala termin pierwszego badania, które przypada zazwyczaj na 9-10 dzień cyklu. W razie konieczności wyznaczany jest kolejny termin.
Jak przebiega badanie USG?
Kontrolę cyklu tą metodą przeprowadza się za pomocą dopochwowej głowicy USG, zabezpieczonej specjalną jałową osłonką, zapewniającą pełną higienę oraz bezpieczeństwo podczas badania.
Badanie nasienia stanowi podstawę męskiej diagnostyki w kierunku przyczyn powstania niepłodności oraz dostarcza cennych informacji na temat zdolności rozrodczych mężczyzny.
Wśród badań wyróżniamy:
Aby odnaleźć przyczynę, dlaczego upragniony potomek nie pojawia się na świecie, sięgamy po jeden z elementów diagnostycznych, jakim jest ocena płodności pary. To zestaw badań, który swoim zakresem może obejmować m.in.:
Proponowany pakiet jest wstępną informacją czy zwlekanie z decyzją o staraniu się o potomstwo nie wiąże się z ryzykiem niepłodności. W razie konieczności diagnostyka zostaje pogłębiona.
Służą w diagnostyce przyczyn niepłodności, zniwelowaniu ryzyka komplikacji podczas ciąży oraz wykluczeniu wad genetycznych płodu
Jednym z badań w procesie diagnostyki niepłodności jest sprawdzenie drożności jajowodów.
Jak przebiega badanie?
Pacjentce za pomocą cewnika podaje się płyn do jamy macicy. W Epimedium do tego celu stosujemy sól fizjologiczną. Następnie za pomocą USG lekarz obserwuje przepływ płynu przez jamę macicy i jajowody, oceniając na tej podstawie ich drożność.
Badanie trwa kilka minut i wykonuje się je między 6 a 11 dniem cyklu. Na badanie kieruje lekarz ginekolog i omawia wszystkie szczegóły
Jak przygotować się do badania?
Należy posiadać aktualne badania (nie późniejsze niż 3 miesiące):
oraz wyniki cytologii nie późniejsze niż sprzed roku.
Lekarz prowadzący podczas konsultacji przedstawia najbardziej odpowiednią metodę dla danej pary. Schemat leczenia czy stosowania technik nie jest uniwersalny, a dobierany indywidualnie do potrzeb pacjentów. Stąd też droga do wyboru najlepszej opcji często prowadzi przez:
Gdy naturę trzeba wspomóc, a metody leczenia przyczynowego nie skutkują bądź nie można ich zastosować, sięgamy po inne rozwiązania, jakie oferuje nam współczesna medycyna. Jednymi z nich, dzięki coraz większemu zaawansowaniu i skuteczności, są techniki wspomaganego rozrodu. Warto zaznaczyć, że nie są one metodami leczenia przyczynowego czy naprawczego i nie dają trwałego wyleczenia. To element postępowania doraźnego, które ma ułatwić kontakt między komórkami płciowymi partnerów, bądź jednego z partnerów i dawcy.
Techniki wspomaganego rozrodu stosowane są również w sytuacji, gdy szanse na naturalną ciążę są mniejsze niż w sytuacji ich zastosowania.
Wyróżniamy:
W naszej klinice wykonujemy zabieg inseminacji domacicznej
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy odpowiedzą tak szybko jak to tylko możliwe!