Trafna diagnoza i odpowiednio dobrany proces leczenia wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. I choć w Epimedium leczymy całe spectrum kobiecych schorzeń, każdy przypadek zaczyna się dla nas od „pustej karty”, którą musimy zapełnić. Podstawą wszelkich działań jest m.in. przeprowadzenie szczegółowego
wywiadu. Dzięki temu możemy zebrać informacje o:
Daje nam to szerszy kontekst na odnalezienie źródła schorzenia.
Aby zapewnić pacjentce najlepszą opiekę i określić najtrafniej proces leczenia poza
szczegółową diagnostyką i badaniami (również USG 2D), współpracujemy z innymi specjalistami oraz fizjoterapeutami.
Dostępność specjalistów na miejscu to wygoda i duża oszczędność czasu dla naszych podopiecznych dlatego:
czekają na nasze pacjentki w placówce Epimedium.
USG ginekologiczne jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, podczas którego za pomocą fal ultradźwiękowych lekarz ocenia stan narządów rodnych.
Preferowanym przez ginekologów badaniem USG jest badanie transwaginalne, czyli metodą przezpochwową.
Warto zaznaczyć, że jest to badanie w pełni bezpieczne, ponieważ sonda każdorazowo zabezpieczona jest lateksową osłonką, która chroni kobietę przed przeniesieniem zakażenia.
USG ginekologiczne daje lekarzowi możliwość precyzyjnej analizy narządów rodnych, diagnozy stanów chorobowych i nieprawidłowości. W trakcie badania lekarz może dokonać oceny:
W przypadkach, gdy kobieta nie rozpoczęła jeszcze współżycia i badanie może
uszkodzić błonę dziewiczą wykonuje się badanie USG przez powłoki brzuszne.
Przygotowanie do badania
Optymalny czas na wykonanie badania USG to okres po skończonym krwawieniu,
chyba, że lekarz wskazuje konkretny czas wykonania USG w przypadku prowadzenia konkretnej diagnostyki. Przed badanem należy zadbać o higienę miejsc intymnych oraz opróżnić pęcherz.
Uwaga! W przypadku badania przez powłoki brzuszne pęcherz powinien być wypełniony
Profilaktyka to jeden z podstawowych elementów dbania o zdrowie. Badania profilaktyczne powinny być na stałe wpisane w kalendarz każdego z nas i to nie tylko w zakresie ginekologii.
Pomimo iż ciągły rozwój medycyny oferuje nam coraz lepszą diagnostykę oraz metody leczenia, zasada: „lepiej zapobiegać niż leczyć” nigdy nie straci na ważności.
Wszelkie zmiany chorobowe wykryte wcześniej niż w momencie pojawienia się pierwszych widocznych i odczuwalnych objawów mają o wiele większe szanse na:
Jeśli lekarz nie zalecił konkretnego terminu kontroli po poprzedniej wizycie i nie ma dolegliwości, przyjmuje się, iż warto raz w roku zrobić:
Dzięki badaniom mikrobiologicznym mamy możliwość szczegółowej diagnozy oraz precyzyjnego opracowania programu leczenia. Próbki do analizy pobrane w Epimedium badane są w Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek (mieszczącym się w Krakowie na ul. Sławkowskiej).
Badanie materiału w kierunku obecności drobnoustrojów oraz ich wrażliwości na konkretne leki pozwala na przeprowadzenie skutecznego i szybkiego leczenia.
W trosce o naszych pacjentów materiał do badań pobieramy w naszej klinice.
W celu uzgodnienia terminu i godziny prosimy o wcześniejszy kontakt.
Istotne informacje przed badaniem:
Aby zapewnić naszym pacjentom komfortowe warunki przy wykonywaniu badań diagnostycznych przygotowaliśmy w naszej klinice punkt pobrań. W przyjazne atmosferze, bez zbędnego stresu i pośpiechu nasze położne pobiorą próbki do
analiz, które wykonywane są w laboratoriach Diagnostyka
Laboratorium to prowadzi również dostępność wyników on-line – wyniki badań można sprawdzić samodzielnie w dowolnym momencie. Dodatkowy egzemplarz
zostanie dołączony przez personel do kart pacjentów w Epimedium.
ABC przygotowania do badań:
Godziny otwarcia punktu pobrań dostępne są na stronie.
Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja.
Termin menopauza wywodzi się z języka greckiego i złożony jest z dwóch wyrazów men-miesiąc, pausis-przerwa, tłumaczony jest jako ostatnie krwawienie. Według definicji Międzynarodowej Organizacji Zdrowia menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie, a przerwa nie miała związku z np. chirurgicznym usunięciem macicy lub jajników, czy nagłą utratą masy ciała.
Menopauza to naturalny, fizjologiczny proces, który wskazuje na kres rozrodczych
możliwości w życiu kobiety. Czas menopauzy to kolejny etap w życiu kobiety – bardzo ważny nie tylko ze względu na zachodzące zmiany hormonalne, ale również te o podłożu psychicznym.
Klimakterium, przekwitanie, menopauza to słowa, które wywołują obawę i niepewność, to słowa, które niosą zmianę. Niestety dla wielu kobiet oznaczają również czas niosący wiele objawów wywołujących dyskomfort. Należą do nich:
Jednak kobiety nie muszą doświadczać tych trudności i ograniczeń nimi spowodowanych. Dzięki odpowiednio dobranej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) menopauza nie będzie przebiegać w tak uciążliwy sposób.
Indywidualnie dobrana HTZ na podstawie:
lekarz w Epimedium dobierze odpowiednio zindywidualizowaną HTZ, która złagodzi dotkliwe objawy i znaczeni podniesie komfort życia.
Z problemem nietrzymania moczu (NTM) boryka się bardzo dużo kobiet. Przypadłość ta dotyka nas ze względu na duże obciążenia, z jakimi musi sobie radzić kobiecy układ moczowy podczas różnych etapów kobiecego życia – od ciąży po menopauzę. Choć NTM znacznie utrudnia funkcjonowanie, generując problemy
natury higienicznej, współczesna medycyna znalazła wiele rozwiązań w kierunku zapobiegania i leczenia NTM.
Czym właściwie jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia nietrzymanie moczu (NTM) to niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, który w efekcie stanowi problem socjalny i higieniczny. Bardzo istotnym w NTM jest to, że może to być objaw wielu schorzeń i jak
najszybsze podjęcie leczenia odpowiednio dobranego do rodzaju NTM pozwoli na zatrzymanie choroby oraz jej przykrych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest, aby
nie bagatelizować najmniejszych sygnałów związanych z niekontrolowanym
wyciekiem moczu, nawet jeśli pojawią się on w niewielkich ilościach.
Do najczęściej występujących rodzajów nietrzymania moczu należą:
Nietrzymanie moczu może występować w różnym nasileniu – małym, średnim lub
dużym – i mieć charakter:
Kto jest szczególnie narażony na NTM?
Kobiety po porodach, w okresie menopauzalnym oraz w podeszłym wieku.
NTM jest schorzeniem wymagającym leczenia
Bagatelizowanie go i zwlekanie z konsultacją u specjalisty spowoduje pogłębianie się problemu. Lekarz określi właściwą diagnostykę i zaproponuje odpowiednią
terapię, która poprawi jakość życia i pozwoli maksymalnie ograniczyć kłopotliwe konsekwencje NTM. Warto pamiętać, że choć jest to wstydliwe schorzenie, to również powszechnie występujące i dzięki:
można je skutecznie leczyć.
Jesteś w grupie ryzyka?
Borykasz się z objawami NTM?
Wypełnij naszą ankietę i sprawdź, co dalej.
Współczesny rynek oferuje ogrom nowoczesnych środków antykoncepcyjnych, ale ich idealne dopasowanie do potrzeb organizmu kobiety, jej trybu życia oraz przekonań nie jest proste.
Dlatego, aby wybór metody antykoncepcji był najlepszym z możliwych należy
poradzić się specjalisty. Lekarz podczas wizyty przeprowadzi szczegółowy wywiad – pozna historię zdrowia pacjentki, aktualne dolegliwości, obciążenia rodzinne i plany związane z założeniem rodziny.
Doustna antykoncepcja hormonalna
Gdy kobieta zdecyduje się na antykoncepcję hormonalną w postaci tabletek warto, aby przed rozpoczęciem ich stosowania wykonała podstawowe badania z krwi obejmujące:
Ważne jest, aby pamiętać o wykonaniu takiego pakietu badań i kontroli u lekarza raz na pół roku.
Wkładka domaciczna
Jeżeli kobieta zdecyduje się tę formę antykoncepcji, założenie wkładki powinno być poprzedzone badaniami z zakresu mikrobiologii oraz wykonaniem cytologii.
Na podstawie zebranego wywiadu i przeprowadzonych badań. Lekarz zaproponuje i dobierze odpowiednią – zarówno pod względem metody działania (hormonalna lub miedziana) jak i kształtu.
HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, którego onkogenne typy (11, 16, 18),
mogą przyczyniać się do powstania raka szyjki macicy. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Warto jednak pamiętać, że również korzystanie ze wspólnych przyborów do higieny intymnej oraz kontakt ze śliną lub krwią osoby zarażonej może przyczynić się do transmisji wirusa.
W Epimedium wykonujemy badania w kierunku obecności HPV w organizmie, dla
naszych pacjentów przygotowaliśmy dwa pakiety badań obejmujące analizę: 14 i 30 genotypów.
Pobranie materiału do badań jest identyczne jak w przypadku cytologii. Oba badania można wykonać podczas jednego pobrania materiału.
Badanie w kierunku obecności HPV – dla kogo?
Wskazaniem do badania jest:
Profilaktyka to podstawa zachowania zdrowia, ale również obowiązek wobec samych siebie. Warto o tym pamiętać.
Jest to mało inwazyjny i bezpieczny zabieg mający na celu pobranie elementów tkanki błony śluzowej macicy do analizy histopatologicznej.
Na czym polega biopsja aspiracyjna metodą pipelle?
Do jamy macicy zostaje wprowadzona giętka, cienka, jałowa kaniula z zaokrąglonym końcem zwana pipelle.
Zabieg trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga znieczulenia ani rozszerzenia kanału szyjki macicy, dlatego z powodzeniem wykonywany jest w warunkach
ambulatoryjnych.
Kwalifikacja do zabiegu
Lekarz specjalista na podstawie wskazań diagnostycznych i wyników badań
mikrobiologicznych oraz cytologii decyduje o przeprowadzeniu zabiegu. Ustala również czas wykonania biopsji – najczęściej jest to czas między 10 a 14 dniem cyklu.
Wskazaniem do badania są najczęściej:
Przed zabiegiem:
Współczesny świat medycyny oferuje nam wiele rozwiązań z zakresu profilaktyki zdrowia. Obejmuje ona nas od chwili rozpoczęcia życia w fazie prenatalnej, poprzez okres niemowlęctwa, dziecięcy, adolescencji oraz wieku dorosłego (z uwzględnieniem macierzyństwa i menopauzy oczywiście). Jednak, aby cieszyć się
najlepszą z możliwych kondycją zdrowotną i jasnym umysłem, należy zadbać o siebie również na jesieni życia, a nawet wprowadzić w swoim życiu działania profilaktyczne jeszcze przed wkroczeniem w ten czas.
Na czym polega medycyna przeciwstarzeniowa?
To przede wszystkim regularna, szeroko zakrojona diagnostyka oraz współpraca ze specjalistami, dzięki którym można zawczasu zapobiegać nieprawidłowościom i
schorzeniom pojawiającym się wraz z upływem lat. Działania te skutkują wydłużeniem statystycznej długości życia i wzrostem jego jakości. Dlatego tak ważna jest uważna obserwacja własnego organizmu i szybkie reagowanie, w sytuacjach wzbudzających nasze obawy. Bagatelizowanie dolegliwości w myśl zasady „na starość musi boleć” świadczy tylko o tym, że nie szanujemy naszego ciała, które służyło nam przez całe lata. A przecież jemu przede wszystkim należy się troska – w zdrowym ciele, zdrowy duch bez względu na wiek.
Medycyna przeciwstarzeniowa krok po kroku
Podstawą jest przeprowadzenie przez lekarza szczegółowego wywiadu z pacjentem – istotne są wszelkie informacje dotyczące m.in.:
Kolejnym krokiem jest przygotowanie przez lekarza prowadzącego pacjenta zaleceń dotyczących badań oraz ewentualnych konsultacji specjalistycznych.
Najważniejszym elementem działań w tym zakresie jest jednak zdrowe egoistyczne podejście w dbaniu o siebie. Gdy już mamy czas, wykorzystajmy go z myślą o jak
najlepszej przyszłości, pełnej sił witalnych, które pozwolą nam korzystać z życia bez ograniczeń.
Cytologia to badania polegające na pobraniu komórek z szyjki macicy przez lekarza, a następnie poddanie ich analizie pod względem występowania nieprawidłowości.
Obecnie w ramach badań cytologicznych stosuje się dwie metody przygotowania preparatu do analizy. W związku z tym wyróżniamy:
Wśród zalet metody LBC wyróżniamy:
Ze względu na zwiększoną czułość i dokładność badanie cytologiczne metodą LBC jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Również w Epimedium proponujemy ją naszym pacjentkom.
Przygotowanie do badania
Aktualnie pobierając cytologię nie musimy się trzymać okresu okołoowulacyjnego jednak najlepiej pominąć dni tuż po i tuż przed miesiączką. Na dobę przed badaniem nie powinno się stosować środków plemnikobójczych oraz współżyć.
Czas oczekiwania na badanie to ok. 14 dni roboczych.
BRCA to geny kodujące białka BRCA odpowiedzialne za naprawę DNA. Gdy geny te ulegają mutacji ich zdolność do regulacji DNA za pomocą białek zostaje zaburzona. Może to predysponować do powstania dziedzicznych chorób nowotworowych piersi, jajnika.
Badamy występowanie mutacji w genach:
Kiedy warto wykonać badanie?
Jak należy czytać wyniki badań?
Mutacje w genach nie oznaczają, że zachorujemy na nowotwór. Jednak mówią nam o tym, że jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka i powinniśmy zostać objęci szerszą profilaktyką.
Brak mutacji nie oznacza oczywiście, że nie mamy możliwości zachorowania i nie zwalnia nas z wykonywania badań profilaktycznych (usg, usg piersi, samobadanie).
Przygotowanie do badania
Badanie wykonywane jest z próbki krwi, pobranej w Punkcie Pobrań Epimedium.
Badanie nie wymaga bycia na czczo.
Badanie USG endometriozy z kontrastem żelowym ( metodą waginografii ) – jest to specjalistyczne badanie USG przeprowadzane sondą dopochwową oraz brzuszną.
Zakres tego badania obejmuje dodatkowe struktury anatomiczne, które nie są oceniane w typowym USG ginekologicznym.
Przed badaniem USG endometriozy lekarz za pomocą specjalnego cewnika wprowadza do pochwy żel, który działa jak środek kontrastujący. Umożliwia on dokładniejszą ocenę pod kątem występowania ognisk endometriozy w narządach wewnętrznych.
Badanie pod względem komfortu i odczuć Pacjentki nie różni się od badania standardowego USG ginekologicznego, może jedynie trwać dłużej, gdyż dodatkowym elementem jest badanie sondą brzuszną, gdzie ocenia się narządy wewnętrzne szczególnie nerki. Rozbudowane jest też przygotowanie do badania polegające na założeniu wspomnianego wcześniej żelu.
Zalecamy, aby na badanie kierował lekarz prowadzący, który objaśni cel i zasadność diagnostyczną i omówi ewentualne dalsze postępowanie indywidualnie dla konkretnej Pacjentki.
SIS (Saline Infusion Sonography) inaczej Sonohisterografia jest metodą ultrasonograficznej diagnostyki jamy macicy polegającą na jej ocenie podczas podania do jej wnętrza środka kontrastowego, którym jest tutaj jałowy roztwór soli fizjologicznej (0,9% NaCl)
Sól fizjologiczną podaje się do wnętrza jamy macicy przez zainstalowany w kanale szyjki , specjalnie to tego typu badań przystosowany cewnik, zakończony niewielkim balonikiem, który po wprowadzeniu cewnika do kanału szyjki uszczelnia go, tak by podawana w trakcie badania sól fizjologiczna nie wypływała na zewnątrz.
Zaaplikowana w trakcie badania do jamy macicy sól fizjologiczna pozwala na rozszerzenie jamy macicy i stanowi negatywny kontrast, co pozwala lepiej uwidocznić i zdiagnozować wnętrze macicy, kształt jamy macicy, endometrium i ocenić mogące się tam znajdować zmiany patologiczne jak polipy, zrosty endometrialne czy mięśniaki podśluzówkowe. SIS stanowi też doskonałe narzędzie w diagnostyce nieprawidłowych krwawień macicznych czy obfitych miesiączek.
Zastosowanie obrazowania pomaga też w rozpoznaniu i ustaleniu dalszego postępowania u pacjentek z podejrzeniem wady wrodzonej macicy np. przegrody macicy, macicy łukowatej, macicy dwurożnej, macicy jednorożnej.
Badanie ze względu na optymalną dokładność (zwłaszcza w ocenie endometrium i jago patologii) wykonuje się w pierwszej fazie cyklu, najlepiej między 8-11 d.c. (pozwala to również uniknąć wykonania SIS w bardzo wczesnej ciąży która stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do wykonania tego badania).
Zalecamy, aby na badanie kierował lekarz prowadzący, objaśni cel i zasadność diagnostyczną , omówi ewentualne dalsze postępowanie indywidualnie dla konkretnej Pacjentki.
Oraz przygotowanie do badania Należy posiadać aktualne badania (nie późniejsze niż 3 miesiące):
• mycoplasma i ureaplasma
• chlamydia,
• posiew z pochwy,
oraz wyniki cytologii nie późniejsze niż sprzed roku.
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy odpowiedzą tak szybko jak to tylko możliwe!