Dietoterapia to proces polegający na wspomaganiu leczenia chorób, w których odżywanie ma fundamentalny wpływ. Dietoterapię najczęściej stosuje się w walce z insulinoodpornością, hipercholesterolemią i hipertriglicerydemią, nadciśnieniem, dną moczanową, refluksem, w chorobach tarczycy, nerek, wątroby, jelit, układu nerwowego i oczywiście w walce z otyłością. Jednak to nie wszystkie schorzenia, w jakich dietoterapia ma zastosowanie, ponieważ wciąż odkrywa się nowe powiązania stanu odżywienia i częstości występowania różnych jednostek chorobowych. Dietoterapia obejmuje przede wszystkim poprawę nawyków żywieniowych poprzez ogólne wytyczne zgodne z zasadami zdrowego odżywiania i połączenie ich ze specjalistycznymi w wybranych jednostkach chorobowych. Dietoterapia może być prowadzona zarówno poprzez indywidualne zalecenia, które pacjent wdraża samodzielnie lub poprzez odpowiednio zbilansowany jadłospis.
Dietetyczne wsparcie w leczeniu endokrynologicznym i diabetologicznym polega na poprawie nawyków żywieniowych pacjenta, właściwym odżywieniu organizmu, które wspomaga proces leczenia, a przede wszystkim na wdrożeniu zaleceń dietetycznych w leczonych jednostkach chorobowych. Wprowadzenie zmian w diecie pacjenta odbywa się w oparciu o szczegółowy wywiad żywieniowy i zdrowotny, najnowsze wyniki badań laboratoryjnych i stosowane leczenie (zarówno leczenie farmakologiczne jak i np. stosowane dawki insuliny).
Praca nad prawidłową masą ciała to jedno z głównych zagadnień, jakie pojawia się w gabinecie dietetyka. Dwa skrajne spektra nieprawidłowej masy ciała, czyli niedowaga i nadwaga wraz z otyłością wymagają innego, lecz zawsze indywidualnego podejścia. Na pierwszy rzut oka, wzrost masy ciała o kilka kilogramów może wydawać się prosty, jednak osoby, które borykają się z niedowagą wiedzą, że bez prowadzenia daleko idących zmian (lub czasem niewielkich) i zastosowania pewnych sposobów ułatwiających zjedzenie odpowiedniej ilości kalorii, może okazać się bardzo trudne. Równie trudna i niestety powszechniejsza jest chęć redukcji masy ciała. Wiele osób boryka się z nadwagą i otyłością oraz z chorobami jej towarzyszącymi przez lata i mimo stosowania wielu diet, nie mogą schudnąć. Dlatego w obydwu przypadkach warto zgłosić się do dietetyka, który pomoże indywidualnie dobrać dietę w taki sposób, żeby w końcu osiągnąć swój wymarzony cel i zadbać o zdrowie.
Pomiar składu ciała w gabinecie dietetyka odbywa się na analizatorze składu ciała firmy Tanita, który działając na zasadzie bioimpedancji elektrycznej bada zawartość danych składowych organizmu. Dzięki analizie jesteśmy w stanie dowiedzieć się m.in. jaki jest nasz poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej, zawartość wody, masa mineralna kości, wiek metaboliczny, podstawowa przemiana materii, skład poszczególnych kończyn i oczywiście poznamy dokładną masę ciała. Badanie jest bezbolesne i nie można go wykonywać jedynie u kobiet w ciąży i chorych na epilepsję. Do badania warto się przygotować i nie jeść na 3 godziny i nie pić na godzinę przed analizą.
Każdy jadłospis układany przez dietetyka jest indywidualnie dostosowany do pacjenta. Bierze się pod uwagę zapotrzebowanie kaloryczne (które modyfikuje się w zależności od celu, wprowadzając deficyt, pozostawiając bez zmian lub podnosząc kaloryczność), zalecenia w danej jednostce chorobowej, tryb życia pacjenta, upodobania kulinarne, lubiane i nielubiane produkty i inne czynniki, które wynikają z indywidualnego podejścia pacjenta. Jadłospis przede wszystkim musi być skuteczny, smaczny i prosty w stosowaniu. Jadłospis obejmuje 40-50 przepisów, które można dowolnie dobierać według podanych zasad, dzięki czemu zachowujemy dużą swobodę i jednoczesne zbilansowanie jadłospisu.
Badania laboratoryjne w pracy dietetyka mają ogromne znaczenie w dietoterapii i zmianie nawyków żywieniowych. Dzięki nim możliwe jest lepsze dostosowanie jadłospisu pod stan zdrowia pacjenta oraz kontrola podstępów nie tylko w masie i składzie ciała, ale również w wynikach badań. Dzięki wykonywaniu diagnostyki laboratoryjnej przed wizytą u dietetyka często udaje się wykryć pewne niepokojące wskazówki mogące świadczyć o rozwoju chorób metabolicznych, które powinny być dalej diagnozowane i leczone w współpracy z lekarzem. Bez odpowiedniego przebadania często efekty diety są niewielkie lub nie ma ich wcale, ponieważ wiele jednostek chorobowych może ograniczać skuteczność interwencji żywieniowej. Przed wizytą u dietetyka warto wykonać przede wszystkim następujące badania: morfologia, lipidogram, glukoza, insulina, TSH, kreatynina i kwas moczowy. Warto zabrać ze sobą również pozostałe badania, które wcześniej zalecał lekarz.
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy odpowiedzą tak szybko jak to tylko możliwe!