W ramach badań nasienia Gabinet Epimedium oferuje:

Seminogram – badanie nasienia wspomagane komputerowo – CASA i badanie nasienia manualne

Analiza struktury chromatyny plemników

Test MiOXSYS – ocena stresu oksydacyjnego

Test MAR (mixed antiglobulin reaction)

Badanie biochemiczne plazmy nasiennej

Badanie mikrobiologiczne nasienia

Test HBA (Sperm-Hyaluronan Binding Assay)

Poejakulacyjne badanie moczu

Wartości referencyjne

Badanie nasienia po wazektomii

Ocena badań seminologicznych

Zarejestruj się na badanie!
Zarejestruj się

Co to jest analiza nasienia?

To ocena jakości plemników oraz ich aktywności,, w oparciu o normy wyznaczone w 2010r. przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO). Analiza obejmuje między innymi ocenę liczby plemników, ich ruchliwość oraz budowę (morfologię). Badanie nasienia stanowi integralną część oceny płodności pary i przeprowadzone jest przez zespół doświadczonych diagnostów Epimedium. Nasi specjaliści pomagają w zrozumieniu procesów związanych z płodnością i są przewodnikami po ścieżkach prowadzących do upragnionego celu – Rodzicielstwa. To ocena jakości plemników oraz ich aktywności, w oparciu o normy wyznaczone w 2010 r. przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO). Analiza obejmuje między innymi ocenę liczby plemników, ich ruchliwość oraz budowę  (morfologię).  Badanie spermy w Krakowie stanowi integralną część oceny płodności pary i przeprowadzane jest przez zespół doświadczonych diagnostów Epimedium. Nasi specjaliści pomagają w zrozumieniu procesów związanych z płodnością i są przewodnikami po ścieżkach prowadzących do upragnionego celu – Rodzicielstwa.

Jak przygotować się na badanie nasienia?

Badania nasienia małopolska – przeprowadzane w Epimedium od poniedziałku do soboty, po uprzedniej rejestracji telefonicznej lub za pomocą rejestracji online

Badanie płodności Kraków – przed badaniem płodności u mężczyzn wymagane jest zachowanie okresu abstynencji seksualnej, wynoszącego od 2 do 5 dni (liczone od dnia ostatniego wytrysku).  W tym czasie należy powstrzymać się od masturbacji i aktywności seksualnej. W okresie poprzedzającym badanie plemników należy powstrzymać się od spożycia alkoholu i innych używek oraz zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Przed badaniem nie ma potrzeby powstrzymywania się od przyjmowania posiłków czy napojów.

Do wypełnienia dokumentacji medycznej potrzebny jest dowód osobisty – nie zapomnij go zabrać!

Jak przygotować się do badań dodatkowych?

Zasadniczo przygotowanie jest tożsame z tym, które następuje przed badaniem nasienia. Z tej samej próbki materiału można wykonać zarówno badanie podstawowe, jak również diagnostykę rozszerzoną.  Badania przeprowadzane są w Epimedium od poniedziałku do soboty po uprzedniej rejestracji. Przed badaniem wymagane jest zachowanie okresu abstynencji seksualnej, wynoszącego od 2 do 5 dni (liczone od dnia ostatniego wytrysku).

Ponadto w przypadku: 

TESTU MAR –  badanie nie jest wykonywane u Pacjentów z niską koncentracją plemników (<1mln/ml) lub znacznie obniżoną ich ruchliwością.

Poejakulacyjne badanie moczu – po przybyciu na badanie, w pierwszej kolejności należy oddać mocz, całkowicie opróżniając pęcherz moczowy. W następnym etapie, po higienie prącia należy oddać nasienie do sterylnego pojemnika, przekazanego przez pracownika laboratorium.  Po około 15-20 minutach, należy ponownie oddać mocz nagromadzony w pęcherzu po ejakulacji. Następuje to do osobnego kubeczka.

W dniu badania

Ponieważ badania powinny zostać wykonane w odpowiednich warunkach – temperatury oraz czasu (maksymalnie 50 minut od momentu oddania) – nie jest rekomendowane dostarczanie ejakulatu nasienia spoza kliniki.

W domu

W przypadku dużego dyskomfortu związanego z pobraniem materiału do badań w laboratorium, dopuszczalne jest przeprowadzenie tego procesu w warunkach domowych . W tym celu należy oddać nasienie do sterylnego kubeczka na mocz lub podczas stosunku płciowego do specjalnej prezerwatywy bez środków plemnikobójczych. Pojemnik opisany imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia oraz godziną ejakulacji, należy dostarczyć do laboratorium, w czasie nie przekraczającym 40 minut od ejakulacji. Próbkę nasienia winno się zabezpieczyć przed wychłodzeniem (transport w temp. 20-37°C).

W laboratorium

Przed oddaniem materiału do badania nasienia prosimy poinformować pracownika laboratorium o przebytych infekcjach, zabiegach i przyjmowanych lekach w okresie 3 miesięcy przed badaniem. Zalecana jest również toaleta prącia bez użycia jakichkolwiek detergentów, tak aby środki chemiczne nie wpłynęły na wynik badania.

Ejakulat nasienia oddawany jest (poprzez masturbację) do sterylnego pojemnika na mocz. Jeżeli nie cały ejakulat został umieszczony w pojemniku prosimy poinformować o tym pracownika laboratorium.

Pojemnik z ejakulatem nasienia pozostawiamy w okienku podawczym, znajdującym się w pomieszczeniu w którym oddawany był materiał do badań.  Dzięki temu dyskretnie, bez konieczności przenoszenia pojemnika zostanie przekazany do laboratorium.

Przed przystąpieniem do analizy niezbędne jest wypełnienie dokumentacji.

Terminy wykonania badań

  • Wynik badania nasienia wykonanego metodą manualną można odebrać w następnym dniu roboczym.
  • Wynik badania nasienia wykonanego metodą wspomaganą komputerowo jest dostępny w ciągu 7 dni roboczych.
  • Wynik analizy fragmentacji DNA plemników oraz biochemii nasienia jest dostępny w ciągu 14 dni roboczych.
  • Wynik badań dodatkowych (test HBA, MIOXIS, Test MAR IgG, Test MAR IgA) można odebrać w następnym dniu roboczym.
  • Wyniki badań mikrobiologicznych nasienia są dostępne w ciągu 14 dni roboczych.

Skontaktuj się z nami

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy odpowiedzą tak szybko jak to tylko możliwe!


    Epimedium Decoration
    Epimedium Decoration