Andropauza określana jest mianem menopauzy u mężczyzn. Jest naturalnym etapem w życiu mężczyzny, w którym zachodzą widoczne zmiany: mogą pojawić się problemy ze zdrowiem, sferą seksualną, pogarsza się sprawność intelektualna.
Mając świadomość tych zmian, można się do nich przygotować i wyprzedzić pojawiające się objawy; zadbać o swoje zdrowie i jakość życia.
Objawy, które mogą sugerować zachodzące zmiany hormonalne związane z andropauzą:
Zakłada się, że objawy mogą się zacząć pojawiać około 50 roku życia, wraz z wiekiem mogą się nasilać i mogą pogarszać jego jakość.
Istnieje możliwość farmakologicznego wyrównywania niedoborów hormonalnych. Jednak to zawsze lekarz ustala czy rzeczywiście przyczyną obserwowanych objawów są faktyczne niedobory hormonalne.
W Epimedium podczas wizyty lekarz zaleci zestaw badań, uwzględni predyspozycje genetyczne, tryb życia, sposób odżywiania się czy towarzyszące mężczyznom nałogi. Omówi proponowane leczenie andropauzy – HTZ.
Jeśli doświadczasz objawów andropauzy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Odpowiednie postępowanie pomoże przywrócić Ci siły. Zarejestruj się już teraz!
Testosteron (T) pozwala mężczyźnie na wypełnianie przypisanej mu roli wojownika i łowcy. Wpływa na dobrą kondycję psychiczną, fizyczną i seksualną. Stymuluje działanie układu immunologicznego oraz przyspiesza gojenie się ran. Zwiększa masę mięśniową i gęstość mineralną kości. Wpływa na adekwatne zachowania w zależności od sytuacji. Na modelu zwierzęcym stwierdzono, że osobniki, które maiły wyższy poziom T, w sytuacji walki – były bardziej agresywne, a w sytuacji opiekuńczej – były bardziej troskliwe.
Proces zmniejszania się syntezy T w jądrach zaczyna się około 35. – 40. roku życia. Przebieg tego procesu znacząco różni się u każdego z mężczyzn. Najczęściej objawia się zmniejszeniem pewności siebie, zaburzeniami koncentracji i snu, rozdrażnieniem, a także zmniejszeniem siły mięśniowej i zaburzeniami wzwodu. Przedłużający się stan niedoboru testosteronu często współistnieje z otyłością, cukrzycą typu I, osteoporozą i niepłodnością.
Rozpoznanie opiera się na objawach klinicznych i badaniach hormonalnych. W leczeniu stosujemy preparaty T w postaci żelu lub zastrzyków domięśniowych. Pierwszych efektów leczenia można się spodziewać dopiero po 4 tygodniach, na poprawę funkcji seksualnych można czekać nawet do 6 mc. Pełna poprawa obejmująca też zwiększenie gęstość mineralnej kości pojawia się po 12 mc.
Leczenie takie jest bezpieczne, jeżeli w trakcie jego stosowania kontroluje się ważne parametry krwi oraz wykonuje się badania prostaty.
Wbrew pokutującemu przekonaniu, suplementacja T nie stanowi ryzyka powstania raka prostaty, a nawet ma działanie w tym względzie.
W trakcie prowadzenia terapii w Epimedium, istnieje możliwość mailowego skonsultowania poziomu testosteronu, modyfikacji dawki przez lekarza prowadzącego. Szczegóły i proces leczenia jest omawiany podczas wizyty andrologicznej.
Androlog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu stanów zapalnych, nowotworów męskich narządów płciowych, nieprawidłowości związanych z gospodarką hormonalną oraz problemami z płodnością.
Specjalista na pierwszej wizycie:
W naszej klinice poza podstawowymi badaniami laboratoryjnymi można wykonać: badania hormonalne, genetyczne, seminologiczne lub posiewowe nasienia pod kątem infekcji oraz markery nowotworowe.
Kolejna wizyta z omówieniem wyników badań, jeżeli nie ma przeciwwskazań może odbyć się również w trybie zdalnym – lekarz prowadzący ma bezpośredni wgląd do badań wykonanych w Epimedium
Podczas wizyty pacjent otrzymuje zalecenia, recepty oraz skierowania.
W Epimedium stosujemy holistyczne podejście do pacjenta otaczając naszych podopiecznych kompleksową opieką – jeśli leczenie wykracza poza dziedzinę andrologii, pacjent nigdy nie zostaje sam z problemem. Współpracujemy z szeroko wykwalifikowanymi godnymi polecenia specjalistami.
Badanie nasienia (nazywane seminogramem czy spermiogramem) jest kluczowym badaniem dostarczającym szeregu ważnych informacji, zawierającym wiele parametrów. Często jest to też pierwsze badanie samodzielnie wybierane przez mężczyzn chcących sprawdzić swoją płodność.
Jednak wynik nie zawsze jest dla Pacjenta na tyle czytelny, by samodzielnie go zinterpretował i wyciągnął wnioski. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stworzyliśmy możliwość oceny wyniku przez androloga, bez konieczności osobistego zgłaszania się na pełnowymiarową wizytę.
Specjalista androlog po zapoznaniu się z obszernym wywiadem – KWIESTIONARIUSZEM ANDROLOGICZNYM, który Pacjent dostaje do wypełnienia mailowo, przeprowadza ocenę i wydaje ewentualne zalecenia czy sugestie.
Na taką ocenę można umówić się bezpośrednio podczas badań seminologicznych lub zdecydować się na nią później już po otrzymaniu wyniku.
Niezbędny jest wtedy kontakt z recepcją i umówienie takiej usługi. Pacjent drogą mailową otrzymuje wywiad, który po wypełnieniu automatycznie podpina się pod kartę lekarską.
Płatność za usługę też odbywa się zdalnie. Pozostaje tylko oczekiwać na opis badań , który albo w formie papierowej jest do odbioru w Epimedium, albo jeśli Pacjent sobie zażyczy może być przesłany mailowo.
USG Jest badaniem nieinwazyjnym, całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym, dlatego też nie ma przeciwwskazań do jego wykonania czy powtórzenia, jeśli jest taka konieczność. Służy do diagnozowania wielu problemów medycznych, takich jak np.
Głównym zadaniem jąder jest wytwarzanie plemników i hormonów. Badanie to jest zatem także przydatne w diagnostyce niepłodności, ponieważ umożliwia ocenę dróg wyprowadzających nasienie.
USG jąder i moszny to badanie, które powinni tez wykonywać mężczyźni, którzy wykryli u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości czy dostrzegli u siebie zmiany w obrębie moszny podczas samobadania.
Do badania USG nie trzeba się przygotowywać . Jedyną kwestią jest zadbanie o odpowiednią higienę przed badaniem. W Epimedium androlog przed rozpoczęciem badania przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu zdrowia, urazów, przebytych chorób, dolegliwości, zażywanych leków, używek, zabiegów chirurgicznych, zatem warto sięgnąć pamięcią wstecz i przeanalizować swoją historię pod tym kątem.
Na badania umawiamy do lekarza na konkretny dzień i godzinę.
Przygotowując się do wizyty andrologicznej, podczas której tematem ma być andropauza, można zrobić pakiet badań:
Do tego zestawu badań trzeba być na czczo, ale zawsze pamiętajmy, aby w dzień poprzedzający badanie i w dniu badania zadbać o dobre nawodnienie organizmu – czyli wypić wodę.
W Epimedium działa punkt pobrań krwi, zatem zapraszamy – bez rejestracji, bez kolejek, wyniki dostępne także on line.
W Epimedium wykonujemy cały szereg badań mikrobiologicznych zarówno metodami posiewowymi jak i metodą PCR.
Współpracujemy z Laboratorium o nazwie Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek im. Jana Bobra w Krakowie.
Na badania mikrobiologiczne należy się umawiać najlepiej telefonicznie. Podczas rozmowy z rejestracją położna lub biolog omówi przygotowanie do badania oraz zapyta o ewentualne przeciwwskazania (np. po antybiotykoterapii musi być odstęp 14 dni od zakończenia leczenia) i doradzi najkorzystniejszy czas pobrania materiału.
Jest możliwość zdalnego odbioru wyników poprzez stronę laboratorium.
Prowadzimy też badania w kierunku HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – w tym wypadku lekarz pobiera wymaz z cewki moczowej – u mężczyzn zazwyczaj pobiera się w kierunku 14 typów wirusa.
Przed pobraniem wszelkich wymazów z cewki moczowej należy pamiętać, aby przez 2 godziny przed przestąpieniem do badania nie oddawać moczu.
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy odpowiedzą tak szybko jak to tylko możliwe!