Zachęcamy do przyjścia z partnerem, gdyż niepłodność rozpatruje się w układzie partnerskim i badania wstępne mogą dotyczyć obu stron – wizyta taka jest pełniejsza.
Jest to niemożność zajścia jak i donoszenia ciąży. Niepłodność rozpoznaje się jeśli po roku regularnego współżycia nie zachodzi się w ciążę.
Są to powtarzające się poronienia występujące trzykrotnie lub więcej.
Około 5 nad ranem, ponieważ poziom hormonów zarówno damskich jak i męskich zmienia się w cyklu dziennym.
Wiek rodziców jest brany pod uwagę, bo jest to teoretycznie związane z ilością komórek jajowych, ale ich ilość potwierdza się badaniami.
Czop powstaje z wydzieliny pochwowej, działa jak korek w ujściu szyjki macicy – zabezpiecza przed wtargnięciem do niej drobnoustrojów mogących wywołać infekcję.
Czop jest śliski i elastyczny, bezbarwny lub lekko żółty, może być lekko podbarwiony krwią.
Jeżeli nie ma objawów zbliżającego się porodu, to nie trzeba natychmiast jechać do szpitala. Czop może odejść tuż przed porodem, ale również nawet na 2 tygodnie wcześniej. Warto jednak zgłosić się do lekarza prowadzącego, aby ten ocenił szyjkę macicy i określił rodzaj wydzieliny. Aktualnie są dostępne testy do samokontroli wycieku wód płodowych – podpaski higieniczne, które zabarwiają się charakterystycznie przy wycieku wód płodowych. Zapytaj o wkładki swojego ginekologa lub położną.
Związane są z hormonalnym przestrajaniem organizmu, wzrostem stężenia hormonu HCG, który chroni wczesną ciążę. U większości mam znikają około 3 miesiąca.
Jest kilka sposobów, które mogą je ograniczyć:
– zjeść przed wstaniem niewielki posiłek -sucharki, płatki kukurydziane. Kilka minut poleżeć i dopiero wstać,
– zjadać 5 posiłków dziennie,
– sięgać po przekąski typu orzechy, migdały, suszone owoce,
– sięgać po produkty bogate w witaminę B6,
– unikać tłustych i pikantnych potraw,
– wyeliminować zapachy drażniące,
– pić dużo płynów (często w małych ilościach),
– pić herbaty ziołowe tj. melisę (uspokaja przewód pokarmowy) lub herbatę ze świeżym imbirem
– wietrzyć pokój przed snem
Złagodzić zgagę możemy poprzez częste spożywanie niewielkich posiłków, unikając ostrych przypraw, wyeliminowanie kawy naturalnej (powoduje silniejsze wydzielanie kwasu żołądkowego), unikanie jedzenia przed snem. Płyny przyjmujemy przed lub po posiłku, nie w trakcie. Unikamy wody gazowanej. Można stosować wywary z ziół: rumianek, wywar z siemienia lnianego (1 łyżeczkę zalewamy szklanką zimnej wody i gotujemy do konsystencji rzadkiego kisielu). Należy jeść powoli, długo przeżuwać – wydziela się wtedy większa ilość śliny, co działa ochronnie na śluzówkę żołądka, a także unika się łykania powietrza. Zaleca się również ruch – spacer przyspiesza perystaltykę jelit.
Obrzęki to nadmierne gromadzenie się płynów w przestrzeni pozakomórkowej wskutek ogólnoustrojowego zaburzenia gospodarki wodnej i białkowej lub miejscowych zmian zakłócających równowagę między zatrzymywaniem wody w naczyniach.
Za patologiczne zatrzymywanie wody można uznać stan, kiedy kobieta przybiera dziennie więcej niż 80 gramów. Jeżeli obrzęki nie ustępują po odpoczynku lub nie ustępują po nocy – należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być to objaw gestozy, czyli zatrucia ciążowego.
Możemy łagodzić obrzęki poprzez dietę – ograniczając sól i zastępując ją ziołowymi przyprawami. Należy również ograniczyć spożywanie produktów zawierających dużo soli: konserwy, produkty wędliniarskie, przyprawy z glutaminianem sodu, sery żółte.
Żylaki najczęściej pojawiają się na nogach, ale mogą też powstać na sromie i w odbycie (hemoroidy). Istnieje dziedziczna predyspozycją do powstawania żylaków, więc bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie był już ten problem.
Jeśli u kobiety ciężarnej mogą pojawić się żylaki (albo już się pojawiły), to dobrym rozwiązaniem są pończochy przeciw żylakowe. Od początku ciąży dobrze jest nosić buty na niskim obcasie, elastyczną bieliznę, skarpetki bez ściągaczy. Powinno unikać się zakładania nogi na nogę, jednostajnej pozycji przez długi czas – kobiety, które mają pracę siedzącą, powinny co jakiś czas wstać, natomiast panie, które dużo przebywają na stojąco muszą co jakiś czas posiedzieć. Codziennie spacery są zbawienne dla krążenia i są doskonałą metodą przeciwdziałającą żylakom. Ważna jest odpowiednia dieta bogata w witaminę C, błonnik i rutynę. Dieta powinna być lekkostrawna, małosolna, istotne jest pilnowanie wagi ciała.
Żylaki odbytu – hemoroidy to niestety częsta przypadłość w ciąży; ich powstawaniu sprzyja powiększająca się macica, która uciska jelita, a także siedzący tryb życia i zaparcia. Ważny jest ruch i dieta zapobiegająca zaparciom, picie wody mineralnej niegazowanej, spożywanie suszonych owoców. Jeśli pojawia się ból, swędzenie czy krwawienie należy to zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Żylaki odbytu mogą się też ujawnić nie w samej ciąży, ale podczas porodu – nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą się powiększać i dawać dolegliwości w późniejszym okresie, a szczególniej w kolejnej ciąży.
Skurcze są efektem zaburzenia równowagi między fosforem a wapniem, a także niskim poziomem potasu i magnezu. Aby przeciwdziałać tym dolegliwościom, które najczęściej pojawiają się w nocy, należy zadbać o dietę bogatą w te mikroelementy. Spać na lewym boku, przed snem wymasować nogi, brać ciepły prysznic na zmianę z chłodniejszym strumieniem – pobudza to krążenie i zapobiega obrzękom. Jeśli skurcz wystąpi, należy wymasować łydkę i przyciągnąć paluch u nogi. Gdy skurcze się uciążliwe i częste należy to zgłosić swojemu lekarzowi prowadzącemu.
Są to badania łączące zalety badań inwazyjnych (bezpośrednie pobranie komórek płodu z płynu owodniowego) i nieinwazyjnych – czyli bezpiecznych dla dziecka.
Testy SANCO pozwalają wykryć wady genetyczne z dokładnością >99% w prosty, bezpieczny sposób. Badanie polega na pobraniu krwi matki (od 10 tygodnia ciąży). Sprawdzane są zaburzenia chromosomowe: trisomii 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa), 13 (zespół Patau) oraz zaburzenia chromosomów płciowych.
Jeżeli nie ma przeciwwskazań, to ruch w ciąży jest wskazany. Ciąża to nie choroba, aktywność ruchowa poprawia dotlenienie, ćwiczy mięśnie, pobudza krążenie, likwiduje obrzęki, bóle pleców, ułatwia trawienie. Oczywiście bezwzględnie należy unikać sportów urazowych np. jazdy konnej, narciarstwa, nurkowania, jazdy na rowerze, gier zespołowych – sportów, które mogą doprowadzić do upadku, wstrząsu, nadmiernego przemęczenia. Najlepiej zasięgnąć porady u naszego lekarza prowadzącego, który indywidualnie doradzi co w danym przypadku jest bezpieczne.
Gimnastyka w wodzie to świetna forma ruchu, jednak w ciąży należy zachować dużą ostrożność z uwagi na bakterie chorobotwórcze mogące pojawić się w wodzie. W ciąży nawet pozornie niewielka infekcja może stać się problemem. Jeśli już wybieramy basen, to z wodą ozonowaną, bo trudno dokładnie ocenić ile chloru dostaje się do organizmu poprzez skórę.
Na wizytę kontrolną powinno się przyjść 6 tygodni po porodzie. Jeżeli występują niepokojące objawy np. wzmożone krwawienie z dróg rodnych, nieprzyjemny zapach, ból brzucha, gorączka, ból, siniak lub sączenie z rany po cięciu cesarkim – należy zgłosić się wcześniej.
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy odpowiedzą tak szybko jak to tylko możliwe!