Epimedium Wojciech Pabian

Epimedium

poniedziałek , 9:37
21 Wrzesień

Niepłodność męska – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Niepłodność to problem dotykający nawet 15% związków. Szacuje się, że w Polsce około 1,5 miliona par szuka pomocy w leczeniu niepłodności. Zarówno niepłodność męską, jak i jej przyczyny, które są źródłem problemów w walce o udane poczęcie, można wyleczyć. Rozpoznawanie i leczenie niepłodności męskiej pozwala wielu parom na zajście w ciążę bez zastosowania bardziej agresywnych metod leczenia niepłodności, takich jak zapłodnienie in vitro. Specjalnie dla naszych czytelników i pacjentów przygotowaliśmy wyczerpujący poradnik, który pozwoli zapoznać się z najważniejszymi aspektami niepłodności mężczyzn. Zapraszamy do lektury.

Czym jest niepłodność męska?

Według Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowego Komitetu Monitorowania Technologii Wspomaganego Rozrodu (ICMART) niepowodzenie w zajściu w ciążę definiuje się jako niepłodność kliniczną, gdy ciąża nie wystąpi po 12 miesiącach lub więcej regularnych stosunków płciowych bez stosowania żadnych metod antykoncepcyjnych. Wszelkie wyzwania reprodukcyjne pary takie jak niepłodność męska podobnie jak i niepłodność kobiet, wymagają odpowiedniej diagnozy klinicznej możliwej do ustalenia dopiero po formalnej ocenie wraz z indywidualnie dobraną diagnostyką.

Jak powszechna jest niepłodność męska?

Około 3 milionów osób, czyli 1,5 miliona polskich par boryka się z problemem niepłodności (wg PTMRiE 2015). W około 40% problem ten jest zależny od czynnika męskiego i podobnie w 40% wynika z przyczyn kobiecych. Statystyki demograficzne prowadzone przez GUS nie pozostawiają złudzeń – już w 2050 roku ilość populacji Polski spadnie aż o 12% do zaledwie 34 milionów osób.

Co więcej, płodność męska drastycznie spada wraz ze wzrostem poziomu zanieczyszczeń środowiska, w tym zanieczyszczeń wody oraz żywności poprzez szkodliwe pestycydy i herbicydy.

Przyczyny niepłodności męskiej

Istnieje wiele możliwych przyczyn problemów z płodnością u mężczyzn. W niektórych przypadkach może być zaangażowany więcej niż jeden czynnik.

Żylaki powrózka nasiennego (variocele)

Żylaki powrózka nasiennego to rozszerzone żyły znajdujące się w mosznie, które jak się uważa, podwyższają temperaturę panującą w mosznie, przez co niekorzystnie wpływają na produkcję plemników. U niemalże 40% mężczyzn zgłaszających się z problemem niepłodności po odpowiednim badaniu zostają rozpoznawane żylaki powrózka nasiennego.

Leczenie wymaga starannej opieki i może skutkować w 40-70% poprawą produkcji nasienia, a nawet w 40% przypadków poprawą wskaźnika udanych ciąż. Korekcja żylaków powrózka nasiennego jest zabiegiem ambulatoryjnym, który wymaga użycia mikroskopu operacyjnego, aby dokładnie i całkowicie zamknąć żyły bez powodowania uszkodzenia dopływu krwi do jądra. Należy zaznaczyć, że leczenie operacyjne wykonywane jest jedynie w szczególnych przypadkach po uprzedniej konsultacji ze specjalistą ds. wspomaganego rozrodu. Wynika to z braku jednoznacznych dowodów naukowych sugerujących poprawę płodności u mężczyzn z prawidłowymi wynikami spermiogramu, którzy poddali się temu zabiegowi.

Problemy hormonalne

Aż do 10% męskiej niepłodności może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi. Wiele z tych problemów pojawia się w już dzieciństwie, jednak warto wspomnieć, że ostatnio rosnącym trendem stało się nadużywanie testosteronu w licznych środkach anabolicznych. Oczywiście prowadzi to do zmniejszonej produkcji nasienia i niskiej liczby plemników.

U niektórych mężczyzn występuje genetycznie uwarunkowany niski poziom testosteronu. Wówczas leczenie, poprzez hormonalną terapię zastępczą, może zwiększyć libido i zwykle skutkuje poprawieniem wskaźnika ciąż, nawet jeśli sama liczba plemników nie ulega drastycznej poprawie.

Zaburzenia wytrysku

Dysfunkcja wytrysku wiąże się z niezdolnością mężczyzny do wytrysku podczas aktywności seksualnej. U niektórych mężczyzn nasienie dostaje się do pęcherza moczowego, zamiast wydostawać się przez cewkę moczową za zewnątrz. Wówczas mówimy o wytrysku wstecznym. Przyczyny obejmują uraz rdzenia kręgowego, chirurgiczne skutki uboczne, działanie niektórych leków i czynniki psychiczne. Dodatkowo dysfunkcja wytrysku może, ale nie musi być związana z utratą orgazmu.

Dysfunkcję wytrysku można leczyć odpowiednimi lekami lub procedurami wywołującymi wytrysk. Przy braku oczekiwanego efektu, zaleca się wykonanie inseminacji domacicznej z użyciem wyselekcjonowanych plemników uzyskanych z moczu.

Leki, styl życia i czynniki środowiskowe

Niektóre leki bądź toksyny środowiskowe np. pestycydy czy produkty ropopochodne powodują bezpłodność u mężczyzn i wpływają na funkcje plemników. Problemy ze stylem życia, takie jak palenie tytoniu, częste spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków (w tym sterydów anabolicznych), powodują bezpłodność. Otyłość jest także powszechną przyczyną niepłodności męskiej. Co więcej, nadużywanie laptopów i telefonów komórkowych, mogących powodować zaburzenie krążenia w obrębie jąder i lokalne podwyższenie temperatury, również skutkuje obniżeniem płodności.

Czynniki genetyczne

Niektóre przyczyny niepłodności męskiej, takie jak brak plemników (azoospermia) lub ich bardzo mała liczba (oligozoospermia), mogą wynikać z zaburzeń w ich produkcji. Około 5-25% przypadków może być spowodowanych nieprawidłową liczbą chromosomów X i Y lub brakującym fragmentem chromosomu Y. Stany, takie jak zespół Klinefeltera i wrodzony obustronny brak nasieniowodu to schorzenia genetyczne, które powodują niepłodność u mężczyzn.

Schorzenia

Choroby, takie jak cukrzyca lub stwardnienie rozsiane, mogą prowadzić do zaburzeń erekcji i nierzadko być przyczyną występowania wytrysku wstecznego.

Infekcje narządów płciowych, choć rzadkie, mogą również wpływać na płodność u mężczyzn. Bakterie pogarszają nie tylko jakość nasienia, ale jednocześnie powodują niedrożność w obrębie przewodów wyprowadzających, zwłaszcza w najądrzu. W takich przypadkach stosowane jest odpowiednio dobrane leczenie antybiotykami, które eliminują stany zapalne oraz dalszy rozwój bakterii.

Zarażenie wirusem świnki następujące po zakończeniu okresu dojrzewania może wpływać na płodność. Uszkodzenie jąder występuje u około 10% mężczyzn, którzy w tym czasie przebyli świnkę.

Niepłodność idiopatyczna

Duża liczba przypadków niepłodności męskiej pozostaje niestety nadal niewyjaśniona i wówczas określana jest jako niepłodność idiopatyczna. Ten rodzaj niepłodności jest diagnozowany, gdy rutynowe badania diagnostyczne nie wykazują żadnych przyczyn niepłodności. Wówczas wdraża się diagnostykę rozszerzoną (genetyczną, immunologiczną, molekularną, a czasami zabiegową), która niestety jest kosztowna i niejednokrotnie ma charakter eksperymentalny, przez co nie może być rekomendowana w rutynowym postępowaniu. Co więcej, postępowanie diagnostyczno – terapeutyczne jest zawsze zależne od wieku i rezerwy jajnikowej partnerki, czasu trwania niepłodności, a przede wszystkim od woli pacjentów.

Niepłodność u mężczyzn objawy

Oprócz niemożności poczęcia dziecka istnieje wiele innych problemów, które towarzyszą niepłodności męskiej. Zagadnienia psychologiczne i emocjonalne są równie ważne i warte bardziej szczegółowego omówienia. Statystyki poruszają jedynie ilościowy problem niepłodności. O wiele trudniej jest opisać psychologiczny i emocjonalny wpływ niepłodności na parę, która chce mieć dzieci. Uczucie depresji, straty, żalu, nieudolności i porażki jest powszechne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet planujących ciążę.

W Epimedium Kraków wierzymy w podejście zespołowe i działanie na każdej płaszczyźnie. Dlatego tak ważne jest dla nas, by każdy z pacjentów czuł się w pełni komfortowo, co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników leczenia.

Jak rozpoznaje się niepłodność męską?

Rozpoznanie niepłodności męskiej wymaga szczegółowych badań, które pozwolą na dokładne określenie przyczyny niepłodności, jakości nasienia oraz dobrania jak najbardziej skutecznego leczenia, które pomoże parze w osiągnięciu upragnionej ciąży. W Epimedium naszym pacjentom oraz pacjentkom oferujemy:

 • konsultacje lekarskie wraz z omówieniem wyników badań,

 • wywiad lekarski obejmujący analizę obciążeń rodzinnych,

 • ocenę płodności pary,

 • diagnostykę laboratoryjną – w zakresie badań krwi i moczu,

 • badania mikrobiologiczne,

 • badania genetyczne,

 • przyczynowe leczenie niepłodności,

 • USG monitorujące cykl,

 • badanie drożności jajowodów,

 • konsultacje andrologiczne,

 • badania nasienia – pełny zakres,

 • konsultacje obejmujące techniki wspomagania rozrodu.

Powrót do listy artykułów

Skontaktuj się z nami

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami, a nasi pracownicy odpowiedzą tak szybko jak to tylko możliwe!


  Epimedium Decoration
  Epimedium Decoration